TR | EN
Sektörüm: İnşaat
BİZ SİZİ ARAYALIM
BİZ SİZİ ARAYALIM

JCB 2018’e Hazır

08 Şub 2018

JCB 2018’E HAZIR

Geçtiğimiz yılı satış beklentilerinin altında tamamlayan inşaat makineleri sektörü, devam eden ve başlaması beklenen büyük projelerin verdiği güven ile 2018'e olumlu bakıyor. 2017 yılında yatırımlarına ve müşterileriyle yakın temaslarına devam eden SİF İş Makinaları'nın 2018 hedefleri hakkında Satış Direktörü Cömert Mustafa ile konuştuk

İMDER verilerine göre; kümülatif olarak yılın ilk 11 ayında satış oranları yüzde 3,4 küçülürken, bekoloder satışlarındaki düşüş en dikkat çekici unsurlardan biri oldu. SİF İş Makinaları Satış Direktörü Cömert Mustafa, 2017 yılında tüm sektörün ve özellikle bekoloder pazarının beklentilerin altında seyrettiğine dikkat çekerek sözlerine başladı. Kendileri için önemli olan bekoloder pazarına baktıklarında yüzde 25 gibi çok ciddi bir daralmanın söz konusu olduğunu vurgulayan Cömert Mustafa; “Yıllık 4 bin adetlere kadar ulaşan bekoloder pazarı, bu yıl çok ciddi bir düşüş yaşadı. Biliyorsunuz ki; Türkiye inşaat makineleri sektörünün bayrak makinesi bekoloderdir. Ancak döviz kuru ve bazı siyasi krizler hedef kitlemizi etkiledi. Bunun dışında İstanbul, Ankara ve İzmir'de önemli konut projelerinde düşüş yaşandı. Bu projelerin devam etmesi, makine ihtiyacının da devam etmesi anlamına geliyordu. Maalesef beklenen düzeyde ilerlemedi. Bekoloder pazarını etkileyen diğer bir konu ise; doğalgaz yatırımlarındaki düşüş oldu. Öte yandan devlet tarafında ödeneklerin kısılması yol müteahhitlerini etkilerken, belediye alımlarına da sekte vurdu. Tüm bu olumsuz gelişmeler, bekoloder pazarını doğrudan etkiledi. Her şeye rağmen büyük projeler devam ediyor ve piyasaya moral pompalanması anlamında da önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

JCB, ülkeye katma değer sağlıyor
Sözlerinin devamında ithalatçı firma olarak bazı dezavantajlar yaşadıklarını dile getiren Cömert Mustafa, özellikle kamu tarafında yerli ürünlere karşı destek olduğunu, bunun da kendileri için önemli bir dezavantaj yarattığını kaydetti. Kendileri adına çok önemli bir konuya parmak basan Cömert Mustafa; dünyanın en önemli iş makinesi üreticilerinden olan JCB'nin birçok komponentinin Türkiye'de üretildiğini söyledi. Cömert Mustafa; “Türkiye, JCB'nin üretiminde önemli bir paya sahip. Hatta JCB üzerinde yüzde 50'nin üzerinde yerli komponent bulunuyor diyebilirim. Arka aksından tutun, camına ve lastiğine kadar... JCB'nin en az yerli üreticiler kadar Türkiye'ye katma değer sağladığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Satış sonrası ciroları artış gösterdi
Ağır iş makineleri pazarına da değinen Cömert Mustafa, devam eden büyük projelerin en çok bu alana etki ettiğini ve özellikle mermer sektöründeki yükselen satışların dikkat çektiğini söyledi. “Kompakt sınıfında ufak bir daralma yaşandı” diyen Mustafa Cömert, “tektekçi” olarak tabir edilen KOBİ-Esnaf sınıfındaki firmaların döviz kurlarından ciddi bir şekilde etkilendiğini ve rutin makine yenileme periyodunun uzadığını kaydetti. Yenileme periyodunun uzamasının ise, ikinci el pazarına pozitif bir etki bıraktığını sözlerine ekledi. Sıfır makine satışlarındaki düşüşün pozitif etki bıraktığı diğer bir alan ise satış sonrası olduğunu kaydeden Cömert Mustafa, makinelerini yenilemekten kaçınan firmaların revizyona yöneldiğinden bahsetti ve bu durumun satış sonrası cirolarına yansıdığını dile getirdi.

Yeni servis alanları
Her ne kadar pazarda daralma yaşansa da, krizi bir fırsat olarak gören SİF İş Makinaları, yatırımlarına ve müşteri etkinliklerine hız kesmeden devam etti. Bu konuya da değinen Cömert Mustafa; şöyle konuştu: “Sektördeki hava puslu da olsa, biz yatırımlarımıza devam etme kararı aldık. Bu doğrultuda Bursa'da bir şube müdürlüğü açarken, hem Bursa, hem de Orhanlı'da kendi servislerimizi hizmete soktuk. 2018 yılı içerisinde Avrupa Yakası'nda bir servis merkezi daha açma planımız var. SİF İş Makinaları olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Kış kampanyası başarılı oldu
SİF İş Makinaları, kış aylarına özel bir satış kampanyasına imza attı ve ciddi bir ilgi gördü. Sorumuz üzerine kış kampanyalarından bahseden Cömert Mustafa, bu kampanya ile birlikte yatırım yapmayı düşünen firmalara nefes aldırmayı amaçladıklarını dile getirdi. “ Zorlu kış şartlarında makinelerin çalışamadığı bir dönemde müşterilerimizin ödemelerini minimize etmek istedik” diyen Cömert Mustafa, sezon başlangıcını dikkate alarak ödeme planları oluşturdukları önemli bir kampanyaya imza attıklarını ifade etti.

Roadshow ve demolar devam edecek
2017 yılında tanıtım çalışmalarında hız kesmeyen SİF İş Makinaları, müşterilerinin ayağına kadar gitti ve birçok farklı ilde demolar düzenledi. Bu etkinliklerin yeni yılda da devam edeceğini belirten Cömert Mustafa, son olarak Ankara'da Loadall ürününün demosunu yaptıklarına dikkat çekti. “Kabuğumuza çekilip bekleme taraftarı değiliz” diyen ve müşterilerle yakın temasa devam ettiklerini vurgulayan Cömert Mustafa, daha fazla sahada olacaklarını ve bunları çeşitli aktivitelerle süslemeye devam edeceklerini söyledi. Cömert Mustafa şöyle devam etti; “Ürün tanıtımlarının yanı sıra JCB ürünlerinin ne derece efektif ürünler olduğunu yakından gösterme fırsatı yakaladık. Yeni yılda da bu tür pazarlama faaliyetlerimiz devam edecektir. Çünkü müşterinin bizzat ayağına gidip bilgilendirmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra, bu organizasyonlarda müşterilerin sıkıntılarını ve önerilerini dinleme fırsatı da yakalıyoruz. Böylece ilişkileriniz de kuvvetleniyor. Müşteri açısında da makineleri deneyimleme fırsatı önem arz ediyor.”

“İşletme maliyetlerini düşürüyoruz”
Bir ürünün satın alma maliyeti kadar onu kullandığımız süre zarfında yaptığımız tüm harcamaların tutarı da satın alma kararında mutlaka dikkate alınmalıdır. Bekoloder ürünü için iki sene önce başlatılan ‘standart 3 yıl/4500 saat garanti’ uygulaması ile 250 saatten 500 saatlik bakım aralığına geçilmesi, SİF İş Makinaları'nın sektörde bu yönde attığı ciddi adımlardır. Bu uygulamalar ile müşterilerinin işletme maliyetlerini azaltmayı amaçlayan firma, aynı zamanda makinelerine duyduğu güveni de göstermektedir. Cömert Mustafa; “Makinemizin kalitesine güveniyoruz ve 500 saatte bir bakım veriyoruz. Böylece müşterilerimizin işletme maliyetlerini de düşürüyoruz. Aynı zamanda SSA (SİF Servis Anlaşmaları) adını verdiğimiz, bakım paketleri, uzatılmış garanti paketi gibi ürünleri kapsayan çok cazip servis anlaşmalarımız mevcut. Müşterilerimizin makinalarını her an takip edebilmelerine ve daha verimli çalışabilmelerine olanak sağlayan JCB LiveLink Uydu Takip Sistemi’nin 5 yıla kadar ücretsiz kullanımını da makinalarımız beraberinde ücretsiz sunuyoruz. Satış sonrasında da müşterilerimize makinelerin işletme maliyetleri konusunda verilen bilgilerin öneminin farkındayız. Bu nedenle de, bu konuda personelimize ciddi eğitimler vermekteyiz” şeklinde konuştu.

Yeni ürün: JCB Platform
Son olarak yeni ürün gamını oluşturan personel yükseltici platformlardan (PYP) bahseden Cömert Mustafa, Türkiye kiralama sektörünün önümüzdeki dönem için önemli bir fırsat oluşturduğunu ve JCB platform ile ürün gamlarını güçlendirdiklerini söyledi. Platform ürünlerini aynı zamanda Loadall müşterilerine sunabilecek olmalarının önemli bir avantaj yaratacağını belirten Cömert Mustafa, sözlerini şöyle noktaladı; “Önümüzdeki 3 sene kiralama sektörü için fırsat yılları olacak. Aynı Amerika'da olduğu gibi... Sadece Üçüncü Havalimanı'nda bile bir çok Kiralama firmaları çalıştı . Burada ürün gamımızı iyi kullanmamız gerekiyor. JCB, global pazarda olan marka değerini ve kalitesini platform pazarına da yansıtacaktır.”